Preureditev centralne stavbe Zdravstvenega doma Tolmin
Vsebina projekta
V okviru projekta gre za celostno prenovo objektov centralne stavbe ZD Tolmin (objekt A ob Prešernovi ulici ter objekta B in C ob Ulici Simona Kosa), zagotovitev manjkajočih ambulant in tehničnih prostorov, v prizidavi novega objekta med objektoma A in B+C s primarno funkcijo povezovalnega bloka pa se ob obstoječi stavbi uredi dostop za gibalno ovirane, to je dvigalo za dostop do zgornjih prostorov. V tem osrednjem delu bo tudi glavni vhod za obiskovalce oz. paciente, prav tako je tu umeščeno centralno-evakuacijsko stopnišče. Z rekonstrukcijo obstoječih prostorov se bo med drugim uredilo centralni garderobni prostor za zaposlene s sanitarijami, sklop petih družinskih ambulant in dve referenčni ambulanti ter čakalnico s sanitarnimi prostori, dve posodobljeni pediatrični ambulanti in preventivno ambulanto otrok in mladine z ločenimi sanitarnimi prostori za osebje in paciente, izolacijskim prostorom in prostorom za dojenje. Nove prostore bo dobila tudi patronažna služba, z delno reorganizacijo prostorov pa bosta urejeni dodatna ambulanta za zdravstveno varstvo žensk in dodatna zobna ambulanta. Z nadzidavo neizrabljenega podstrešja objekta B in mansarde C se zagotovi normalno etažo (nadstropje), v kateri bodo urejeni centralna jedilnica s čajno kuhinjo za zaposlene, prostori fizikalne medicine in prostor ultrazvočne diagnostike, tu bo ponovno vzpostavljena tudi uprava zdravstvenega doma.
Ozadje projekta
ZD Tolmin kot izvajalec primarne ravni zdravstvene dejavnosti pokriva največji teren v Sloveniji, ki obsega območje občin Tolmin, Kobarid in Bovec na skupni površini 941 km2. Območje delovanja je zaradi obsežnosti in specifičnosti terena edinstveno tudi glede izoliranosti in obmejne lege ter je obenem precej oddaljeno od izvajalcev sekundarnih, še precej več pa od izvajalcev terciarnih ravni zdravstvene dejavnosti. Prav zato je ZD Tolmin ob pomoči občin ustanoviteljic pred dobrimi petimi leti izboljšal dostopnost do zdravstvenih storitev na primarni ravni: povečali so število ambulant, razširili ordinacijske čase, vsaka zdravstvena postaja ima na razpolago vozilo urgentnega zdravnika, od leta 2015 zagotavljajo dve ekipi z nujnim reševalnim vozilom 24/7, v poletnem času pa močno povečanim potrebam zaradi množice turistov in številnih rekreativnih dejavnosti na prostem poskušajo slediti z dodatno reševalno ekipo. Zaradi postopnega uvajanja dodatnih programov ter ob prostorskih in finančnih omejitvah so nadalje nekatere dejavnosti v centralni stavbi ZD Tolmin umeščene na neustrezno mikrolokacijo, kar še posebej velja za ambulanto NMP in njen urgentni vhod.
V drugi fazi projekta namerava zato Občina Tolmin urediti satelitski urgentni center (SUC) ter obstoječe garaže preurediti v prostore za izvajanje službe NMP. Sedanji so namreč predvsem neprimerni za kakovostno, občasno pa tudi za pravočasno oskrbo bolnikov, saj na svojih 21,3 m2 omogočajo obravnavo samo enega bolnika, v primeru potrebe po oskrbi več bolnikov pa je edina možnost v reševalnem vozilu pred urgentno ambulanto. V primeru hkratne obravnave več bolnikov, ki potrebujejo urgentno pomoč, jih je zato treba zaradi prostorske stiske zelo pogosto napotiti v najmanj 45 min oddaljeno bolnišnico, kar pomeni, da je ekipa NMP odsotna najmanj dve uri na intervencijo. V praksi se zato kaže nujna potreba po zagotovitvi prostorov za hkratno obravnavo več urgentnih bolnikov, ki bi jih ob vzpostavitvi ustreznih pogojev za izvajanje NMP lahko oskrbeli v Tolminu in jih nato odpustili v domačo oskrbo. Še posebej je to pomembo pri osebah v tretjem življenjskem obdobju, ki se jim lahko stanje drastično poslabša tudi zaradi dolge in naporne poti do bolnišnice
Po zagotovilih MZ bodo investicije v SUC-e v celoti pokrite iz državnega proračuna.
Podatki o financiranju
Občina Tolmin se je s projektom Preureditev centralne stavbe Zdravstvenega doma Tolmin, katerega celotna vrednost znaša 4,4 milijona evrov, prijavila na javni razpis Sofinanciranje investicij na primarni ravni zdravstvenega varstva v Republiki Sloveniji za leti 2022 in 2023, ki ga je januarja 2022 objavilo Ministrstvo za zdravje (MZ). Konec maja je prejela sklep o njegovem sofinanciranju v višini 1,4 milijona evrov nepovratnih sredstev iz naslova državnega Načrta za okrevanje in odpornost (NOO) za ublažitev gospodarskih in socialnih posledic pandemije covida-19 v Sloveniji. Preostali del sredstev za zaprtje finančne konstrukcije projekta zagotavljajo občine ustanoviteljice v okviru pripadajočih sredstev iz naslova Zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih od 2021 do 2031 (Tolmin 880.000 evrov, Kobarid 320.000 evrov, Bovec 260.000 evrov) ter Občina Tolmin še dobra dva milijona evrov iz svojega proračuna in ZD Tolmin 900.000 evrov lastnih sredstev.